Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Laboratoria przyszłości - ostatni dzwonek dla szkół

2021-11-10
Laboratoria przyszłości - ostatni dzwonek dla szkół

Tylko do 15 listopada szkoły i prowadzące je samorządy mogą składać wnioski w ramach rządowego programu „Laboratoria Przyszłości”. Ma on wspierać uczniów w rozwoju ich talentów związanych z nowymi technologiami, cyfryzacją czy robotyką. Do każdej placówki, która złoży odpowiednie dokumenty, trafi nie mniej niż 300 zł na ucznia, a środki te można przeznaczyć m.in. na drukarki 3D czy wyposażenie studia nagrań. Warto się pospieszyć, gdyż od września przyszłego roku tego typu sprzęt będzie musiał się znaleźć w szkolnych pracowniach, niezależnie od udziału w programie.

 

Rozwój kompetencji przyszłości

„Laboratoria Przyszłości” powstają, aby rozwijać wśród dzieci i młodzieży kompetencje przyszłości w szeroko rozumianej tematyce STEAM – matematyka, technika, sztuka, inżynieria i nauka.  Twórcy programu zauważają również potrzebę wzmacniania tzw. umiejętności miękkich, jak krytyczne i samodzielne myślenie czy innowacyjność, oryginalność i pomysłowość. Według raportu The future of jobs Report 2020 przygotowanego przez World Economic Forum to właśnie one będę w TOP10 najważniejszych kwalifikacji pracowników w 2025 roku. Raport World Economic Forum wyraźnie wskazuje, że edukacja przyszłości to nie tylko modna dziś nauka programowania czy mądrego używania technologii. Pracodawcy już dzisiaj oczekują od kandydatów umiejętności rozwiązywania złożonych problemów, współpracy w zespole, wnioskowania i tworzenia idei. „Laboratoria Przyszłości” są odpowiedzią na te potrzeby rynku pracy, a nasza firma wspiera szkoły i nauczycieli, oferując doradztwo w zakresie wyposażenia nowoczesnych pracowni.

 

Miliard złotych na kształcenie przyszłych inżynierów

 

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” do polskich szkół trafi około 1 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu. Placówki liczące do 100 uczniów otrzymają do 30 000 zł, do 60 000 zł mogą wykorzystać szkoły kształcące od 101 do 200 uczniów, maksymalnie 70 000 zł zostało zarezerwowane dla placówek, w których uczy się od 201 do 234 uczniów. Po 300 zł na każde dziecko otrzymają szkoły liczące 235 uczniów i więcej. Wsparcie będzie udzielane w całości z góry i bez konieczności wnoszenia wkładu własnego. Aby otrzymać środki na utworzenie Laboratoriów szkoła musi wypełnić wniosek i przesłać go do organu prowadzącego, który następnie przekaże go do właściwego wojewody. Termin składania wniosków mija 15 listopada br., a wypełnić je można na stronie gov.pl/laboratoria. Tam też znajdują się informacje o wyposażeniu, którego zakup można finansować w ramach programu.

 

 Do wyboru do koloru

Szkoły mogą wybierać z katalogu 175 propozycji, z których część jest wyposażeniem obowiązkowym. W jego skład wchodzą: drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.), mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami, sprzęt do nagrań dla nauki prezentacji swoich osiągnięć (kamery, mikrofony, oświetlenie etc.) oraz stacje lutownicze (do mikrokontrolerów). – W rozmowach z dyrektorami szkół odpowiadamy na dziesiątki pytań i wątpliwości związanych z wyposażeniem Laboratoriów. Doradzamy przy wyborze urządzeń, które będą łatwe i intuicyjne w obsłudze, niedrogie w eksploatacji oraz mobilne, aby mogły służyć w różnych pomieszczeniach szkolnych. – mówi Elżbieta Pruffer z Nordweco. W ramach wyposażenia dodatkowego szkoły mogą wybrać m.in. gogle wirtualnej rzeczywistości (VR) wraz z akcesoriami, roboty edukacyjne, zestawy konstrukcyjne i modelarskie, lecz również lodówki, roboty wielofunkcyjne czy maszyny do szycia. Samorządy mają czas do końca tego roku, aby wydać 60% otrzymanych środków. Zakupiony sprzęt powinien trafić do szkół najpóźniej 1 września 2022 roku.

pixel